يکشنبه 18 خرداد 1399 - 16 شوال 1441 - 2020 ژوئن 07
کد خبر : 256957
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1398 13:2
تعداد بازدید : 196

اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در ساوه آغاز شد

اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در ساوه آغاز شد

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در این شهرستان با حضور جمعی از مسئولان محلی و اصحاب رسانه به طور رسمی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، عباس نیک روش ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در روزهای گذشته در قالب اطلاع رسانی به اقشار مختلف مردم کلید خورد و از امروز به مدت یک ماه در تمامی مراکز جامع سلامت شهری و روستایی، خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت ثابت و سیار با مشارکت افراد بالای ۳۰ سال برای کنترل فشارخون اجرا می شود.

وی با اشاره به این که فشارخون یکی از عوامل خطر ابتلا به NCD است، بیان کرد: علائم واضحی نداشته و فرد بعد از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی، نارسائی کلیوی و سکته های مغزی و قلبی متوجه پرفشاری خون می شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه اضافه کرد: 65 خانه بهداشت، 17 پایگاه سلامت، 23 مرکز جامع سلامت، 7 بیمارستان، 15 پایگاه ثابت و 5 پایگاه سیار در شهرستان های ساوه و زرندیه در اجرای این طرح به مردم خدمات ارائه می دهند.

نیک روش ادامه داد: بیماران کلیوی در هر سنی و تمامی بانوان باردار در اولویت اجرای این طرح قرار دارند.

وی تصریح کرد: سهم ساوه در طرح غربالگری فشارخون بالا از مجموع 166 هزار نفر جمعیت بالای 30 سال، 83 هزار نفر با احتساب 50 درصد است که بر آنیم که این میزان به 70 درصد افزایش یابد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه با اشاره به این که حدود 30 درصد جمعیت شهرستان ساوه دچار فشارخون بالا هستند که از این میزان 14 درصد شناسایی شده اند، اظهار امیدواری کرد؛ افراد مبتلا به فشارخون از بیماری خود آگاه و تحت درمان قرار گیرند.

نیک روش خاطرنشان کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در این شهرستان ها از امروز آغاز و تا ۱۵ تیر در مرحله غربالگری انجام می شود.

وی با ابراز خرسندی از روند اجرای طرح آگاهی بخشی بسیج ملی کنترل فشارخون در ساوه و زرندیه افزود: طرح مذکور در قالب طرح تحول نظام سلامت و با همراهی مردم، مسئولان و رسانه ها انجام می شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه ادامه داد: با رعایت الگوی مناسب غذائی و انجام حرکات ورزشی می توانیم از ابتلا به پرفشاری خون و بیماری های دیگر پیشگیری کنیم.

 


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشکده علوم پزشکی ساوه می باشد