يکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 2019 دسامبر 08
کد خبر : 258370
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1398 13:12
تعداد بازدید : 113

مصاحبه با دکتر محمود راوری عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر به مناسبت هفته شیر مادر:

مصاحبه با دکتر محمود راوری عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر به مناسبت هفته شیر مادر:

مصاحبه با دکتر محمود راوری عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر به مناسبت هفته شیر مادر:

جامعه­ای هوشمند و سالم با شیر مادر

توانمند سازی والدین، تغذیه با شیر مادر، حال و آینده

دکتر محمود راوری؛ متخصص کودکان و عضو کمیته کشوری تغذیه با شیر مادر در مصاحبه با روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: هرساله در سراسر جهان از یکم تا هفتم آگوست و دهم تا شانزدهم مرداد ماه به عنوان هفته جهانی شیر مادر انتخاب شده است. شعار جهانی امسال این هفته" توانمند سازی والدین، تغذیه با شیر مادر، حال و آینده است که تمامی این موارد در ارتباط با یکدیگر معنا می­یابند.

وی اظهار داشت: در تمام ابعاد دینی، اسلامی و ملی به اهمیت این موضوع در همه جوانب آن اشاره شده و خداوند متعال، پیامبران و امامان نیز در قرآن و و احادیث خود به صورت مکرر به این مهم تاکید کرده­اند. خداوند در هفت سوره از قرآن کریم بر اهمیت تغذیه با شیر مادر تاکید کرده به طوریکه مدت آن را دو سال تمام مشخص کرده است. با اینحال و با توجه به پشتوانه قوی دینی موجود متاسفانه در کشور ما به این امر توجه چندانی نمی­شود و آنچنان که باید در زمینه تغذیه با شیر مادر تبلیغات زیادی در رسانه­ها صورت نمی­گیرد.

دکتر راوری بیان کرد: جدا از ابعاد دینی و اخلاقی موجود در این زمینه، باید سیاست­های ملی و کشوری لازم در جامعه تدارک دیده شود تا حامی مادران به ویژه مادران شاغل باشد که این امر در سال 1374 مورد تصویب مجلس قرار گرفت و در ارگان­های دولتی تا حدی به آن عمل شده است هرچند که متاسفانه در برخی از ادارت ما این موضوع رعایت نمی­شود و برخی از زنان به خاطر مرخصی زایمان جایگاه شغلی خود را از دست می­دهند.

وی گفت: تلاش­های چندانی در اداره کودکان و کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر شده است که از آن جمله می­توان به برگزاری کلاس­های آموزش بارداری و زایمان اشاره کرد که در این کلاس­ها به مادران در چندین جلسه در رابطه با اهمیت تغذیه با شیر مادر آموزش داده می­شود و بر حضور همسرانشان در کنار آن­ها به عنوان حمایتگران اصلی تاکید می­شود.

دکتر راوری در ادامه از فواید تغذیه با شیر مادر برای نوزاد و مادر گفت و به کاهش خونریزی­های زایمان، کاهش سرطان پستان، رحم و تخمدان، کاهش استرس و اضطراب و افزایش ارتباط عمیق عاطفی و تحکیم روابط در خانواده و از همه مهم­تر کاهش مخارج خانواده اشاره کرد.

وی همچنین اضافه کرد در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می­کنند عفونت­های دوران نوزادی و عفونت­های گوارشی کاهش می­یابد، مرگ و میرهای ناگهانی آن­ها کمتر می­شود­، کمتر دچار آسم، آلژی، چاقی و مرض قند می­شوند و دارای چشمانی سالم­تر، گوش­هایی شنواتر، عقلی فعال­تر و سالمتر نسبت به نوزادانی هستد که از راه شیر مصنوعی تغذیه می­شوند.

وی بر به کارگیری زایمان­های فیزیولوژیک و ایده­آل تاکید و بر عدم دخالت­های بیجای زایمانی، زایمان­های بدون درد و همچنین عدم زایمان سزارین اشاره کرد که این نا آگاهی­ها در زمینه زایمان ­های غیر طبیعی با آموزش­های صحیح دانشگاهیان و مطالبات مراکز درمانی کاهش خواهد یافت و با آموزش­های صحیح و لازم به مادران می­توان آمار زایمان سزارین را که در بیمارستان­های خصوصی به 95 درصد رسیده است را کاهش داد. امری که سازمان بهداشت جهانی آمار به کارگیری زایمان سزارین را تنها 15 درصد اعلام کرده است.

این متخصص کودکان و عضور کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر در ادامه به 10 اقدام اصلی که باید در بیمارستان­ها در رابطه با امر زایمان انجام شود اشاره کرد و این 10 اقدام را اینگونه بیان کرد:

1-سیاست بیمارستان در رعایت این 10 اقدام

2-آموزش صحیح کارکنان در همه بخش­های فعال بیمارستان

3-کمک به مادران باردار از طریق برگزاری کلاس­های آموزشی

4-تماس پوست با پوست نوزاد و مادر

5-آموزش شیردهی به مادر به شیوه صحیح

6-تغذیه انحصاری با شیر مادر به ویژه در 6ماهه اول تولد

7-همراهی و با هم بودن مادر و نوزاد در تمامی شرایط

8-شیر دادن به نوزاد در هرساعتی از شبانه روز که خواستار شیر مادر باشد

9-عدم تجویز پستانک و بطری

10-حمایت مادر توسط همسر و خانواده

دکتر راوری در پایان گفت: با آموزش­های درست، داشتن آگاهی­های لازم در این زمینه و تغذیه با شیر مادر می­توانیم جامعه­ای هوشمند و سالم­تر داشته باشیم؛ چراکه تغذیه از پستان مادر طبیعی­ترین، کامل­ترین، مناسب­ترین، مطمئن­ترین و بهترین نوع تغذیه برای نوزاد است.

 کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشکده علوم پزشکی ساوه می باشد